Czy ważne jest czyszczenie kratek wentylacyjnych?

Jednym z głównych zadań kratki wentylacyjnej w każdym domu jest odpowiednia wymiana powietrza, w ten sposób, aby w pomieszczeniu znajdowała się odpowiednio czysta i zdrowa dla mieszkańców atmosfera. Przy wymianie zużytego powietrza na świeże następuje jego ciągły przepływ, a wraz z nim przenoszone są różnego rodzaju zabrudzenia, takie jak kurz. Kurz ten często osadza się pomiędzy szczeblami kratki wentylacyjnej, co bez wątpienia prezentuje się nieestetycznie. Jednak czy tylko nieestetycznie?

 

Kurz ten może być pozostałością zanieczyszczonego powietrza, którego chcieliśmy się pozbyć z mieszkania. Warto, choć od czasu do czasu przetrzeć kratkę wentylacyjną, aby pozbyć się z niej osadzonego kurzu. Jest to nie tylko kwestia estetyki i czystości, ale i wydajności. Przez kratkę, która zapchana jest kurzem, może przepływać mniej czystego powietrza, a więc w takim przypadku występuje mniejsza wydajność wymiany powietrza w pomieszczeniu. Ponadto zabrudzona kratka przyciąga jeszcze więcej zanieczyszczeń, w ten sposób brudząc się szybciej i w jeszcze większym stopniu ograniczając odpowiednią wymianę powietrza.

 

To właśnie dlatego ważna jest dbałość o regularne czyszczenie kratek wentylacyjnych. W tym celu, aby we własnym domu oddychało się lepiej, a więc i żyło lepiej.