Dlaczego niektóre kratki mają przepustnicę?

Zadaniem przepustnicy jest danie użytkownikowi możliwości regulowania natężenia przepływu powietrza. Poprzez jej otwieranie lub zamykanie następuje zwiększenie lub zmniejszenie ilości przepływającego przez nią powietrza. Z kolei regulowane kierownice, czy też ruchome żaluzje, mają służyć precyzyjnemu kierowaniu strumienia powietrza w ściśle określonym kierunku.

Jakie ma to zastosowanie? Można powiedzieć, że właściwie kratki wentylacyjne z przepustnicą czy też z kierownicą mają takie samo zastosowanie jak zwykłe kratki, tj. odpowiadają one za wyrównywanie ciśnienia znajdującego się wewnątrz pomieszczenia oraz wymianę zużytego powietrza na świeże. W tym jednakże przypadku użytkownik ma możliwość kierowania nadmuchu świeżym powietrzem w dogodnym dla siebie kierunku, czy też ustalania mocy, bądź natężenia tego nadmuchu za pośrednictwem przepustnicy.

Tego typu rozwiązanie zazwyczaj doskonale odnajduje się w takich miejscach jak różnego rodzaju hale magazynowe oraz produkcyjne, czy garaże, ale i szatnie, czy też łaźnie i kotłownie. Dobrze sprawdzą się także na basenach i parkach wodnych, ale i różnego rodzaju biurowcach i instytucjach, gdzie istnieje szczególna potrzeba posiadania odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Dzięki takim kratkom istnieje możliwość wyregulowania przepływu powietrza w ten sposób, aby był on maksymalnie skuteczny i użyteczny. Za pomocą tego typu kratek można skierować strumień świeżego powietrza w kierunku miejsc szczególnie narażonych na jego brak.