Ile kanałów wentylacyjnych powinno być w domu?

Choć liczba kanałów wentylacyjnych w domu nie jest ściśle określona przepisami, to jednak warto zadbać o to, aby nasze cztery kąty były w nie odpowiednio wyposażone. Chodzi tutaj przecież m.in. o komfort naszego mieszkania, ale i również o bezpieczeństwo. A z czym powinien się kojarzyć dom, jeśli nie właśnie z komfortem i bezpieczeństwem?
 
Liczba kanałów wentylacyjnych powinna być więc uzależniona od ilości pomieszczeń, jakie wchodzą w skład naszego domu, a z których, zgodnie z przepisami, należy usuwać zużyte powietrze. Dlatego w domostwach opartych o wentylację grawitacyjną (zwaną także naturalną), kanały wywiewne powinny być ulokowane w takich pomieszczeniach jak:
- kuchnia;
- łazienka;
- toaleta;
- ślepe pomieszczenia (bez okien), np. schowki i garderoby;
- pomieszczenia oddzielone od najbliższego kanału wywiewnego (znajdującego się np. w kuchni czy łazience) więcej niż dwojgiem drzwi;
- pomieszczenia na górnej kondygnacji w mieszkaniach i domach dwupoziomowych.
 
Warto o tym pamiętać, w szczególności zaś o wspomnianych pomieszczeniach ślepych i tych na drugiej kondygnacji. To właśnie ich dotyczą najczęstsze zaniedbania w tej kwestii. A pamiętajmy, że świeże powietrze i jego odpowiednia cyrkulacja to kwestia komfortu, zdrowego samopoczucia, ale i bezpieczeństwa.