Jakie zastosowanie mają kratki drzwiowe?

Jak sama nazwa wskazuje, kratki drzwiowe osadzane są w skrzydłach drzwi, a zazwyczaj montowane są w ich dolnej części. Nie znaczy to jednak, że nie mogą mieć one innego umiejscowienia. Wszak, zależnie od potrzeb, mogą one być montowane nie tylko w drzwiach, ale i w przegrodach, celem wyrównania ciśnienia pomiędzy pomieszczeniami.

Generalnie jednak stosuje się je przy drzwiach, przede wszystkim tych oddzielających te pomieszczenia, które wymagają dodatkowej wentylacji lub też nie mają innej możliwości wymiany powietrza. Przykładem może być tutaj łazienka, w której zbiera się duża ilość wilgoci. Jak wiadomo, w trakcie kąpieli do powietrza wydzielana jest duża ilość pary wodnej. W przypadku kąpieli w wannie jest to około 1000 g, a w przypadku prysznica nawet 1500 g pary wodnej. Jest to więc duża ilość wilgoci, którą należy odprowadzić, aby osuszyć powietrze, by w mieszkaniu nie tworzył się chociażby grzyb.

Potrzeba posiadania odpowiedniej wentylacji łazienki może wynikać również z faktu posiadania w niej piecyka do podgrzewania wody. W tym przypadku konieczne jest skuteczne odprowadzanie spalin wydzielających się podczas użytkowania takiego urządzenia. Niewłaściwa cyrkulacja powietrza może grozić chociażby kumulowaniem się bezbarwnego i bezwonnego tlenku węgla, co w efekcie może skończyć się tragicznie dla nieświadomej ofiary.

Łazienka jest podstawowym i najczęstszym przykładem zastosowania kratek drzwiowych, jednak należy je stosować w każdym pomieszczeniu, które tego wymaga, a więc np. w różnego rodzaju komórkach, które nie mają możliwości doprowadzenia innych kanałów wentylacyjnych, niż właśnie ten w drzwiach, i innych pomieszczeniach o podobnych właściwościach.