Komu i jak szkodzi niewłaściwa wentylacja?

Istotą właściwie wykonanej instalacji wentylacyjnej i dobrze zaprojektowanych i wyprodukowanych kratek wentylacyjnych jest odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz pomieszczenia. To bardzo ważny element każdego budynku. Zignorowanie tej kwestii, czy też niewłaściwe podejście do niej może skończyć się źle. Lub nawet bardzo źle. Dla kogo?

 

1. Zaszkodzi tobie

Przy braku odpowiedniej wymiany powietrza będziesz się dusił w twoim własnym domu, który może w ten sposób być również przepełniony nieprzyjemnym zapachem. Będzie ci gorąco albo duszno, oczy, nos i gardło będą podrażnione, a ciągle zbierający się kurz będzie w przyszłości sprzyjał rozmaitym alergiom. Zresztą, sama zbierająca się wilgoć może być przyczyną powstawania grzyba, co bez wątpienia również nie jest zdrowe dla naszych dróg oddechowych, czy generalnie organizmu. Fatalne samopoczucie i podatność na przeziębienia to również jeden z efektów nieodpowiedniej wymiany powietrza w mieszkaniu. Jednak to wszystko nie jest najgorsze. Bo najtragiczniejszym z efektów niewłaściwej wentylacji może być gromadzenie się tlenku węgla, czyli czadu, będącego efektem spalania (np. w systemach grzewczych). Jest on bezbarwny, nie ma zapachu i może doprowadzić człowieka do śmierci.

 

2. Zaszkodzi twojemu domostwu

Jak już zostało wspomniane wcześniej – niewłaściwe odprowadzanie zużytego oraz wilgotnego powietrza, może skończyć się grzybem w mieszkaniu. Z całą pewnością nie jest to zdrowe dla twoich ścian, ani nawet mebli, które grzyb ten może wkrótce zaatakować. Pamiętaj, że brak należytej wymiany powietrze może prowadzić również w drugą stronę – ku nadmiernemu wysuszeniu powietrza. A to również zaszkodzi różnym przedmiotom z drewna.