Jak uniknąć zaczadzenia?

15-09-2016

Każdego miesiąca dochodzi do wielu mniej lub bardziej poważnych w skutkach wypadków z tlenkiem węgla (czadem) w roli głównej. Z racji, iż jest onbezbarwny i bezwonny to trudno go wyczuć czy wykryć. A jego uwolnienie do wdychanego przez nas powietrza może szybko doprowadzić do śmierci.Każdego roku ponad 1.000 osób zatruwa się tym gazem, a ponad 100 z tego powodu umiera. Dlatego szczególnie ważne jest zapobieganie takim sytuacjom. O czym więc należy pamiętać, aby uniknąć zatrucia czadem?

 

Należy pamiętać przede wszystkim o prawidłowej cyrkulacji powietrza, które mają zapewnić nam m.in. kratki wentylacyjne. Kluczem do bezpieczeństwa w tej kwestii jest pełna dbałość o odpowiednią ilość wymienianego w pomieszczeniach powietrza. Normy mówią dość jasno, ile metrów sześciennych powietrza powinno być wymienianego w poszczególnych pomieszczeniach w przeciągu godziny:

- kuchnia z kuchenkami gazowymi – 70m³/h,

- łazienka 50m³/h,

- pokoje - 20m³/h na jednego mieszkańca.

 

Jak się tego dokonuje? Poprzez odpowiedni montaż wysokiej jakości kratek wentylacyjnych o adekwatnej do potrzeb przepustowości. Dzięki nim zużyte powietrze trafia do kratek wentylacyjnych (w kuchniach, łazienkach i ubikacjach). Należy też wszelkie kwestie związane z montowaniem instalacji gazowej, czy odprowadzania spalin (np. z kuchenek czy piecyków gazowych) oddać w ręce fachowców. To właśnie wykonywanie tego typu czynności we własnym zakresie, na własną rękę, w celu zaoszczędzenia pieniędzy, jest jednym z częstszych powodów wypadków, w tym i tych najtragiczniejszych w skutkach.